Žumanjke i šećer pjenasto izmiješati i dodati naribanu koricu limuna. Smjesi postepeno dodavati brašno u koje je umiješan prašak za pecivo uz dodatak malo ulja i neprekidno miješati. Na kraju lagano umiješati čvrsto tučen snijeg od bjelanjaka. Smjesu izliti na masni papir za pečenje i peći 10-ak minuta na 180 stupnjeva. Kad se malo ohladi namazati pekmezom i zarolati.
Biskvitna rolada s pekmezom
Američke palačinke
U jednoj posudi izmiješamo brašno, šećer, vanilin šećer i prašak za pecivo. Žumanjke i bjelanjke odvojimo. Žumanjke miješamo pjenjačom i ulijevamo jogurt i mlijeko. Maslac je potrebno otopiti. Suhoj smjesi dodamo tekuću i dobro izmiješamo da se sastojci sjedine. Dodamo maslac i na kraju snijeg od bjelanjaka. Lagano promiješamo i smjesa je spremna za pečenje. Tavu premažemo kistom sa malo ulja i jako zagrijemo. Pečemo na laganoj vatri dok se ne ispuhnu svi mjehurići, tada palačinku okrenemo i pečemo još par minuta. Za pravi američki doživljaj, palačinke prelijemo javorovim sokom, ali možemo ih poslužiti i sa bilo kojim slatkim namazom.
Pizza s pršutom i rikulom
Pizza na dalmatinski način ili pizza s pršutom rikulom i cheryy rajčicama. Ova pizza je slana ali ujedno i osvježavajuća zbog puno povrća na sebi. Kao i za svaku pizzu prvo napravimo tijesto za pizzu , ili kupimo gotovo u pekari, a može poslužiti i smrznuti iz trgovine.Tijesto razvaljamo jako tanko te stavimo umak te pršut ili te na kraju naribamo sir. Pečemo 10 minuta u pečnici . Rikolu i cherry rajčice dodamo kad je pizza pečena da ostanu svježe.
Domaći sladoled od kupina
Kupine dopro operemo i osušimo, pa stavimo u blender zajedno sa vanilin i običnim šećerom. Možemo nakapati sa malo limunovog soka. Dobro izmiksamo da se sve dobro usitni. U smjesu dodamo jogurt. Slatko vrhnje istučemo u šlag i dodamo kupinama. Sve dobro izmiješamo i ostavimo u frižideru na par sati da se sladoled dobro stvrdne i ohladi. Poslužimo ga u lijepim čašama ili kornetima i po želji ukrasimo listićima mente ili nekim drugim voćem.
Baget pizza
Pizza je omiljeno jelo koje može biti napravljeno na mnogo načina , klasična pizza i tijesto za pizzu koju radimo sami zahtijeva više vremena.Također neke izvedbe pizze kao brzi snack su pizza pogačice i pizzete od lisnatog tijesta zahtijevaju više truda i lisnato tijesto. Danas ćemo napraviti jednostavnu i brzu verziju gdje nam je potreban samo francuski kruh baget(baguette) te malo šunke i sira ,šampinjoni i paradajz umak što večinom imamo u svakoj kuhinji , a može se iskoristiti sve što se nađe u frižideru.Baget može biti i stariji od dan ili 2 ranije , a postoje i polupečen smrznuti.Baget prerežemo na četiri jednaka dijela. Prvo namažemo rajčicom i pospemo origanom. Posložimo na svaki po tri šnite šunke, pa ribani sir i na kraju tanko naribane šampinjone.Baget pizze pečemo u pećnici 10-ak minuta na 200 stupnjeva.
Lagana torta od malina
Najbolje je prvo namočiti želatinu u hladnu vodu. Sir izmiksamo sa kiselim vrhnjem, vanilin šećerom i limunom. Jaja i šećer izmiksamo i stavimo na vatru da se šećer otopi. Kad je šećer otopljen, dodajemo želatinu, te prethodno pripravljenu smjesu sa sirom. Na kraju lagano u sveumiješamo slatko vrhnje. Dodamo voće koje želimo i po odabiru voća imenujemo ovu laganu i osvježavajuću tortu. Ovoga puta odabrali smo maline i uživali.
Brzi i jednostavni čokoladni muffini
Čokoladni muffin je slastica koji svi volimo, možemo ga kupiti u svakoj boljoj pekari , trgovini ili slastičarni. Možemo kupiti i gotove sastojke u kutiji koje samo promješamo i ispečemo, današnji recept je brz i jednostavan , a većinu sastojaka imamo kod kuće. Sve sastojke promiješamo te gotovu smjesu stavimo u papirnate kalupe(košarice), te pečemo u prethodno zagrijano pečnici na 200 C 20 ili 25 minuta. Na kraju posipamo malo naribane čokolade.
Domaći, gusti sok od jabuke i mrkve
Jabuka je najrasprostranjenija voćka na svijetu i postoji desetak tisuća vrsta jabuke. Najzdravije je jesti ju sirovu sa korom, ako kora nije tretirana pesticidima, tj. ako je iz domaćeg vrta. Bogata je pektinima i celulozom, pa poboljšava probavu i stabilizira crijevnu floru. Ako ju dobro skladištimo, jabuka može potrajati, no jabuku možemo peči, kuhati, sušiti. Od nje možemo raditi džemove i marmelade, ali i od nje napraviti jabučni ocat. Mrkva je prilično raširena povrtnica i također je iskoristiva na razne načine. Može se jesti sirova, u raznim salatama, zdravim napitcima, ali od mrkve možemo napraviti i prefinu tortu, gdje se mrkva savršeno spaja sa svježim sirom. Bogata je vitaminima, a neki nutricionisti vjeruju da se nutrijenti iz mrkve puno bolje iskoriste ako se mrkva barem malo prokuha. Dakle, za ovaj fini, gusti sok očistili smo jabuke, narezali ih na kockice i stavili kuhati u tri litre vode. Mrkvu smo također očistili i kockice stavili kuhati u jednu litru vode. Nakon 20-ak minuta kuhanja i još pola sata hlađenja, jabuke smo usitnili štapnim mikserom, a isto smo ponovili i u loncu sa mrkvom. Kašicu od mrkve ubacili smo u veliki lonac kod jabuka. Dodali smo još 4,5 litre vode i 1 kg šečera. Sve zajedno smo prokuhali, obrali pjenu i dodali 2 žlice limunske kiseline za konzervans. Kada se ohladio, sok smo spremili u staklene flaše, ispalo je 9 litara ukusnog napitka.
Bakina pita od maka
Brašno je potrebno prosijati na radnom stolu ili u većoj posudi. U rupu u sredini stavimo žumanjke, mast i vrhnje i zamijesimo tijesto. Odvojimo jednu trećinu i stavimo sa strane. Dvije trećine razvaljamo kuhinjskim valjkom na oprilike pola centimetra debljine i stavimo na papir za pečenje. Tako sa papirom stavljamo u kalup za pečenje ( 24 cm ). Sada je na redu nadjev. Potrebno je odvojiti bjelanjke od žumanjaka i staviti ih sa strane. U žumanjke uspemo mak, šećere i sok od pola limuna i sve dobro sjedinimo. Bjelanjke pretvorimo u snijeg i lagano umiješamo u smjesu sa makom. Nadjev izlijemo na tijesto. Preostalu trećinu tijesta sad razvaljamo i izrežemo na trakice, te trakice položimo uzdužno i poprečno po piti. Pita je spremna na polaganje u pećnicu, zagrijanu na 190 stupnjeva. Dovoljno je pola sata dok se lagano zarumeni. Ostavimo ju da se ohladi, pospemo šećerom u prahu i poslužimo.
Božićni medenjaci
Medenjaci su obavezni keksići na božićnom stolu, a priprema je jednostavna i brza.U veću posudu ili na radnu površinu prosijemo brašno, dodamo narezani maslac, jaja, zagrijani med, šećer, naribanu koricu limuna, sodu i začine. Sve dobro izmiješamo prstima i, iako je smjesa ljepljiva, ne dodajemo više brašna da se smjesa ne stvrdne previše. Oblikujemo kuglu i ostavimo je na sobnoj temperaturi barem sat vremena. Kad je smjesa odstajala, razvaljamo je kuhinjskim valjkom na 5-8 mm debljine i utiskujemo kalupiće za keksiće. Pečemo desetak minuta na 160 stupnjeva. Medenjacima možemo slamkom probušiti rupice i kasnije koristiti kao dekoraciju za bor ili kod umatanja poklona. Kako god, kuća će nam cijeli dan mirisati na limun, med i cimet. Sretan Božić!
Kinder trokuti
U većoj posudi izmiješamo maslac i mlijeko u prahu. Šećer karameliziramo sa vodom i dodamo u smjesu. Sve miješamo mikserom dok se smjesa ne sjedini. Smjesu podijelimo na dva dijela i u jedan dodamo rastopljenu čokoladu. Položimo prvi list oblatne, pa nadjev od čokolade, pa drugi list i na njega bijeli nadjev. Poklopimo trećim listom oblatne. Kolač ostavimo u hladnjaku da se stisne, pa režemo na trokute i poslužimo.
Šubarice
U veću posudu uspemo šećer i jaja, te dobro umutimo. Postupno dodajemo ostale sastojke, dobro izradimo, izlijemo u lim, koji smo obložili papirom za pećenje i položimo u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva. Nakon pola sata, provjerimo da li je biskvit pečen, ohladimo ga i koncem prerežemo na dva dijela. Za kremu umutimo brašno u malo mlijeka, pa dodajemo gustin, i šećer, pa sve to uspemo u ostatak mlijeka kojeg smo zakipili. Kad se krema ohladi, umiksamo maslac. Trećinom kreme premazujemo prvu koru i poklopimo drugom. Za izradu šubarica potreban nam je okrugli kalup ili čaša. Što manji kalup, to slađa šubarica. Sa strana ih izdašno premazujemo kremom i valjamo u kokos, a vrhove glaziramo čokoladom. Stavimo odstajati u hladnjak i kad se dovoljno ohlade, spremne su za posluživanje. Najfinije su kad su hladne, jer i izgledom asociraju da su uvaljane u snijeg.
Lignje punjene pršutom i sirom
Ošistimo lignje i odstranimo glavu, operemo i ocijedimo. Krila i krakove, koje smo odvojili, kratko popržimo u tavi na žlici maslinovog ulja. Narežemo ih na sitne komadiće. Dodajemo im prozisnuti češnjak, sitno nasjeckani peršin, krušne mrvice, malo maslinovog ulja, sok od prženja krakova, posolimo i popaprimo. Po želji dodajemo pršut i parmezan. Smjesa nam je sremna i možemo puniti lignje. Kako koju napunimo, kraj učvrstimo čačkalicom. Lignje posložimo u nauljeni kalup, nakapamo maslinovim uljem i pečemo 40-45 minuta na 180 stupnjeva, prekrivene alu folijom. Nakon 15-20 minuta provjerimo da li su se zapekle i podlijemo bijelim vinom. Pred sam kraj maknemo foliju da se lignje lijepo zarumene, a vino neka ispari. Poslužujemo na veći tanjur sa krumpirom i blitvom.
Slatka salamica od kokosa i bananica
Prvo oblatnu zarolamo u vlažnu kuhinjsku krpu, da bi omekšala i ne bi pucala. Maslac i šećer u prahu izmiksamo, dodajemo kokosovo brašno. Tim nadjevom premazujemo glatku stranu oblatne, pa polažemo bananice jednu iza druge. Savijemo roladu i ostavimo u hladnjak da se stegne. Režemo na cm široke kolutove.
Domaći koktel grisini
Maslac sobne temperature umutimo zajedno sa kremastim sirom, da se dobro poveže. Postepeno dodajemo sol i brašno u koje smo umiješali prašak za pecivo. Najbolje je smjesu miješati rukama na pobrašnjenoj radnoj površini, pa umotati u alu-foliju i odložiti u hladnjak na par sati. Tijesto razvaljamo na debljinu od 0,5-0,7 cm debljine i režemo na trakice željene dužine. Savijamo ih u oblik spirala, slažemo na papir za pečenje, pa premazujemo razmućenim jajetom i posipamo kimom, sezamom, lanom, makom ili čime god želimo. Peći u pećnici na 250 stupnjeva dok ne dobiju lijepu, rumenu boju. Odlični su za grickanje uz dobar film, sami ili uz neki zgodan umak. Grisine možemo raditi i sa lisnatim tijestom, recept sa lisnatim tijestom potražite ovdje.
Kinder bueno
Kinder bueno je omiljena slastica i ovaj recept je izvorno za kinder bueno tortu, ali naša verzija je s nešto manje sastojaka i taman stane u lim za pečenje(protvan). Za inspiraciju pogledajte slike i sigurno ćete isprobati recept. Prvo istučemo bjelanjke, dodajemo šećer, ocat, brašno. Izlijemo na masni papir, na koji smo ravnomjerno rasporedili lješnjake. Biskvit pećemo 1 sat na 150 stupnjeva. Kad je gotov, okrenemo ga tako da lješnjaci budu s gornje strane. Odmah namažemo sa 30 dkg Nutele ili i manje, ako ne želimo da bude presladak.
Pizza od lisnatog tijesta u obliku sunca
Pizza od lisnatog tijesta u obliku sunca,brzi jednstavan i kreativan recept koji na kraju i lijepo izgleda.Za ovu neobičnu pizzu od lisnatog potrebno je tanko razvaljati pola lisnatog tijesta, te pomoću većeg tanjura izrezati dva kruga. Ako smo dovoljno razvaljali, imamo i za dva manja kruga. Krug od tijesta premažemo umakom od rajčice, pospemo origanom i ribanim sirom, te rasporedimo šunku rezanu na trakice. Sve prekrijemo drugim krugom tijesta, na sredinu utisnemo čašu, pa razrežemo na trokutiće. Krajeve trokutića savinemo u spirale i pečemo 20-ak minuta na 180 stupnjeva. Sočne pizzete u obliku sunca najviše će razveseliti najmlađe, koji će ih rado jesti rukama.
Rolada od puretine sa slaninom i šampinjonima
Pureće prsa dobro istučemo kuhinjskim batom da postanu tanki i spojimo ih uzdužno. Još malo utučemo da se bolje spoje. Na tavi propirjamo sitno narezanu slaninu i šampinjone. Kad šampinjoni puste vodu, maknemo sa vatre i tu smjesu nanesemo na meso. Dok smo pirjali dodali smo mediteranske začine, bosiljak i papar. Nije potrebno dodati sol, slanina će dati okus. Primimo krajeve puretine i pažljivo zarolamo u roladu. Ako je potrebno povežemo kuhinjskim koncem ili malo učvrstimo čačkalicama. U smjesu za roladu možemo dodati što želimo, npr. papriku ili malo sira. Položimo u lim i stavimo u pećnicu na 180 stupnjeva 40 minuta. Uz ovu roladu možemo servirati umak od šampinjona i palentu. Izgleda zanimljivo, a okus je neodoljiv.
Domaće fritule
Umiješati jaja, jogurt i šećer. U brašno umiješati prašak za pecivo i to postupno dodavati u smjesu od jaja i jogurta. Ostaviti da odstoji 15-ak minuta. Zagrijati ulje, a u smjesu umiješati jednu naribanu jabuku. Pomoću dvije žlice, polagano stavljati male količine smjese na ulje. Kad se fritule lijepo zarumene, okrenuti ih na drugu stranu i peći još nekoliko minuta. Za drugu turu, malo smanjiti temperaturu ulja, da se odmah ne zagore. Gotove fritule polagati na tanjur, prekriven papirnatim ručnikom, da upije masnoću. Posipati šećerom u prahu i poslužiti vruće. Miris fritula i vanilije proširiti će se kućom i stvoriti ugođaj fašnika.
Domaća uskrsna pinca
Za početak izmrvimo kvasac i izmiješamo ga sa malo šećera, malo brašna i mlake vode. Pokrijemo ga i odložimo na toplo mjesto da nabuja. Ostatak brašna ugrijemo i sitno razmrvimo sa maslacem. Tu smjesu u sredini udubimo i dodajemo šećer, žutanjke, vanilin šećer, malo soli, naribanu limunovu i narančinu koricu i nabujali kvasac. Ako je potrebno, dodajemo malo toplog mlijeka. Tijesto dobro izradimo i čvrsto ga umijesimo, pokrijemo i stavimo na toplo mjesto barem na nekoliko sati. Idealno bi bilo oko pet sati. Kad je dignuto, tijesto razdijelimo na 3-4 dijela i svaki oblikujemo u kuglu. Te kugle položimo na papir za pečenje i pokrivene držimo na toplome mjestu dok se ne odvostruče. Slijedi završni dio prije pećnice. Na svakoj kugli zarežemo nožem tri dublja reza od sredine prema krajevima, premažemo jajetom i pospemo šećerom. Pince pečemo na 180-200 stupnjeva oko 40-45 minuta. Pečnica mora biti dobro zagrijana kad stavljamo pince. Nakon dvadesetak minuta prekrijemo ih papirom za pečenje da ne zagore. Fini, slatki kruščići spremni su za posluživanje za uskrsni doručak te čestitanje uskrsa. Pince su mekane i tope se u ustima a najslađe su kad se trgaju rukama.