Quantcast
Channel: Domaći recepti sa slikama
Viewing all 169 articles
Browse latest View live

Janjetina ispod peke

$
0
0

Janjetinu dan prije pripreme dobro nasolimo krupnom morskom soli.Krumpir narežemo na polovice ili četvrtine ovisno o veličini.U peku slažemo prvo narezani luk,krumpir,mrkvute paradajz i papriku.Posložimo janjetinu koju smo narezali na veće komade, te ostatak krumpira posložimo po mesu.Stavimo malo ulja te peku stavimo u pripremljeni žar.Žar se stavlja ispod peke te slaže po vrhu peke.Pustimo da se peče 1 sat uz dodavanje žara po potrebi. Nakon 1 sata otvaramo peku te podlijevamo bijelim vinom po potrebi.Nakon ukupno 2 sata , ako je bio dobar žar janjac je pečen, po potrebi zapečemo još pola sata .


Pileća krilca u Teriyaki umaku

$
0
0

Teriyaki je kuharska tehnika koja potječe iz Japana, a znači da se hrana za vrijeme pečenja prelijeva marinadom. Baza za marinadu je sojin umak, rižino vino ili sake, te šećer ili med uz dodatak đumbirovog soka. Na isti način se možem spremati meso i ribu. Dobro je da marinirano meso odleži sat vremena u marinadi, i još ga istom premazujemo par puta tokom pečenja. Pileća krilca izvrsno se slažu sa ovim umakom. Za dvoje je dovoljno osam do deset komada i to je skoro jedan kilogram krilaca. Krilca je dobro zarezati na dva mjesta po koži i slagati u dublju posudu. Svako krilce premazuje se uamkom sa kuhinjskim kistom. Tako marinirana spremaju se u hladnjak na barem sat vremena. U blago nauljeni pekač krilca se slažu sa kožom prema dolje, prekriju folijom i peku pola sata na 200 stupnjeva. Mrkva se nareže na deblje štapiće i kuha 15-ak minuta. Nakon pola sata, krilca se okreću da im koža gleda prema gore, ponovno se premažu marinadom i doda im se mrkva. Dalje se peku na istoj temperaturi, bez folije i premazuju se još dva puta tokom sljedećih pola sata pečenja. Pred kraj pojačamo temperaturu na maksimum da se koža zapeče. Ukusan ručak azijskih okusa je gotov.

Pomfrit bez masti i ulja

$
0
0

Omiljeno jelo djeci je upravo pomfrit, ali i odrasli ga često biraju kao prilog mesnim jelima. Uvijek slušamo kako je pomfrit najnezdraviji oblik spremanja krumpira, posebno ako je iz friteze ili u restoranima brze prehrane. Pun masnoća, a nerijetko pripravljen na već korištenom ulju. Zato smo odlučili isprobati pripremiti ga u rerni, na masnom papiru, bez trunke ulja ili masti. Krumpir smo narezali na tanke štapiće, posušili u krpi i raspodijelili po limu, obloženom papirom za pečenje. Pečnicu smo zagrijali na 180 stupnjeva i pomfrit smo pekli na toj temperaturi 40-45 minuta. Rezultat je bio fin, ukusan i lagano hrskav. Malo smo ga posolili i to je bio jedini dodatak krumpiru.

Ražnjići od puretine omotani pancetom

$
0
0

File puretine lagano istučemo kuhinjskim batićem i narežemo na komadiće. Posolimo, popaprimo, premažemo maslacem ili uljem i ostavimo da stoji u hladnjaku par sati, najbolje preko noći. Puretina na roštilju često ostane suho meso, pa koristimo dosta maslaca, da upije i bude mekana i sočna. Kad je dovoljno odležala u marinadi, puretinu stavljamo na ražnjiće i oblažemo većim komadima pancete. Pečemo na laganoj vatri kraće vrijeme, dok se meso ne zažuti, a panceta ne postane hrskava. I panceta će pridonjeti sočnosti purećeg mesa. Uz ove fine ražnjiće možemo servirati rižu, krumpiriće i zelenu salatu.

Svinjski file sa slaninom i šljivama

$
0
0

Lungić ili svinjski file kvalitetan je i ukusan komad svinjskog mesa. Kako cijena odgovara kvaliteti, ne spremamo ga često, a kad se odlučimo počastiti lungićem, trudimo se pronaći dobar način kako ga spremiti. Već smo ga rezali na medaljone i pekli u umaku od šampinjona, te umatali u lisnato tijesto i pekli u pećnici. Ovoga puta ćemo ga obogatiti sa slaninom i šljivama. Lungić razrežemo po dužini, da dobijemo kvadratni oblik i istučemo kuhinjskim batićem. Posolimo i popaprimo, pa slažemo prvo slaninu, pa šljive. Zamotamo u roladu i još obložimo slaninom. Sve povežemo kuhinjskim koncem i stavimo u lagano namašteni pekač. Pečemo u pećnici na 200 stupnjeva 40-ak minuta. Uz ovo fino jelo poslužujemo zelenu salatu.Vrijeme pripreme: 1 sat

Šareni topli sendviči iz pećnice

$
0
0

Šunku narežemo na kockice, sir naribamo. Sve stavimo u posudu u kojoj smo razmutili jaje i malo mlijeka. Promiješamo i stavljamo na kruh. Na vrh stavljamo par kockica rajčice i tanko narezanu papriku ili krastavce narezane na kolutiće. Pospemo začinom po želji i pečemo 15-ak minuta na 200 stupnjeva.

 

Domaći tartar umak

$
0
0

Uz slane krekere ili kekse sa sirom i kimom savršeno će pasati domaći tartar za umakanje.Tartar umak je naravno obavezan prilog uz pržene lignje , a mi smo svoj ipak isprobali samo uz domaće slance. Sve sastojke potrebno je zajedno umiješati, kako bi se dobila fina kremasta masa. Ni pregusta, ni prerijetka. Češnjak se protisne, limun iscijedi, a umijesto limuna može i limeta. Na kraju, umak se pospe vlascem. U Tartar se obično stavljaju i sitno narezani kiseli krastavci i takav se poslužuje sa prženim lignjama. Mi smo krastavce izostavili, zbog keksa u kojima ima sira i kima. Tartar umak odlično je nadopunio okus finih, suhih keksa.

Komiška pogača

$
0
0

Kad ste na Visu, obavezno morate probati ovu finu pogaču. Bila je hrana koja je odgojila naraštaje otočana, od sastojaka kojih je uvijek bilo dovoljno u ribarskim mrežama i otočkim vrtovima. Danas, ova siromaška pogača najpoznatiji je specijalitet otoka Visa. Postoji Viška i Komiška, razlika je što u Viškoj pogači nema rajčice, a u Komiškoj ima. Sprema se u skoro svim ugostiteljskim objektima, ali svojim ukusom ne zaostaje niti ona iz pekare. Priprema je jednostavna, potrebno je zamijesiti tijesto kao za pizzu, zamiješati sve sastojke zajedno i ostaviti na toplome da se digne. Za to vrijeme treba na ploške narezati rajčice i luk, te krupnije nasjeckati peršin. Kada se tijesto digne, razrežemo ga na dva dijela, veći i malo manji. Veći dio je donji i on prelazi preko rubova protvana, kojega smo prethodno nauljili maslinovim uljem. Na tijesto slažemo krupnije narezani luk, pa rajčice, pospemo peršinom, pa poslažemo inčune ( ne pregusto, jer su dosta slani i jakog okusa ). Prekrijemo manjim dijelom razvaljanog tijesta, spojimo sa donjim, a rubove donjeg zavrnemo prema gore da nadjev ne izađe van. Pogača, koju smo na mjestima proboli sa vilicom, pečemo 30-ak minuta na temperaturi od 200 stupnjeva.


Pizza 4 vrste sira Quattro Formaggi

$
0
0

Pizza Quattro Formaggi je klasično jelo talijanske kuhinje. Kao štosamo ime govori glavni sastojci su 4 vrste sira.Po originalnom receptu koristi se mozzarella, topljena Gouda(iako talijanostavljaju svježi kremasti sir Robiola ili Stracchino) , specifičan okus pljesni u Gorgonzoli i neodoljivi Parmezan, čine savršeni okus Pizze. Tijesto za pizzu napravimo sami ili koristimo gotovo tijesto iz pekare ili supermarketa. Tijesto premažemo kečapom i na njega ribamo gouda sir.Mozzarelu narežemo na tanke šnite te rasporedimo po tijestu,zatim dodamo Mozzarellu narezanu na tanke komade.Na kraju posipamo naribani parmezan i pizza je spremna za pečenje. Pizzu pečemo u pećnici koju smo prethodno zagrijali 8-10 minuta na 240 stupnjeva. Kad je pizza pečena pospemo origanom.

 

Oblatne u kalupu

$
0
0

Oblatne narezati na trake.Pripremite veću tacnu i kalup.Kekse zdrobimo valjkom za tijesto i stavimo u veću posudu.Dodamo nasjeckano suho voće.Zakuhamo mlijeko i šečer.Dodamo čokoladu i margarin.Mješamo na laganoj vatri dok se potpuno ne rastopi.Dok je vruće izlijemo na izmrvljene petit kekse i dobro promiješamo. Odmah punimo trokutiće i dobro ih utisnemoda ne ostane zraka. Istresemo na tacnu  i čekamo da se ohladi.

Jaffa kuglice

$
0
0

Koristila sam American cookies jer volim komadiće čokolade u njima i dosta su rahli, pa sam ih lako usitnila. Uzela sam i usitnila dva pakiranja keksa i dodala još 50-ak grama Petit keksa. Dobro je ostaviti još malo ako želimo uvaljati dio kuglica u smjesu od keksa. Kekse sam zalila sokom od naranče, posipala vanilin šećerom, dodala marmeladu, med i rastopljeno rebro čokolade. Na kraju sam posula naribanom koricom od dvije naranče i dobro izmiješala.

Kuglu smjese sam ostavila u hladnjaku 40-ak minuta i nakon toga formirala kuglice i posložila u papirnate košarice. Volim kombinaciju čokolae i naranče, i to mi je, uz cimet, najdraži božićni okus.

Praško čudo medena pita

$
0
0

Praško čudo je jedan od najdražih kolača na božićnom stolu. Sastojke za ovu slasticu lako ćemo skupiti, ako ih već nemamo kod kuće. Tekstura kora i kreme je mekana, a okus meda budi duh Božića. Potrebno je pripremiti veću posudu koju možemo staviti na vatru. U njoj izmiješamo sve sastojke za kore, osim brašna. Miješamo na laganoj vatri dok se smjesa ne zapjeni od sode bikarbone. Maknemo sa vatre i umiješamo brašno. Napravimo kuglu koju podijelimo na 4 jednaka dijela za 4 kore. Radnu ploču na kojoj ćemo valjati kore, dobro pobrašnimo i valjamo dok je tijesto još toplo. Kore se ne trgaju zbog meda, koji dobro povezuje sve sastojke, ali se i dosta lijepi. Svaku koru stavljamo na pobrašnjeni, preokrenuti lim i pečemo oko 7 minuta na 180 stupnjeva. Kore prije pečenja obrežemo po limu da budu lijepog pravokutnog oblika. Kremu kuhamo kao puding na mlijeku. Od 4 dl mlijeka oduzmemo par žlica i umiješamo u posudici sa šećerom, vanilin šećerom i brašnom. Uspemo u kipuće mlijeko i miješamo na vatri kao puding. Stavimo hladiti, a u hladno umiješamo smjesu izrađenog šećera i margarina. Dobro izmiksamo da nam krema bude fina, jednolična smjesa. Kremu mažemo na kore, a na zadnju prelijemo glzuru od čokolade rastopljene na mlijeku. Kolač spremimo u hladnjak i za par sati kore otpuste, postanu mekane i kolač se može lako rezati na tanke, duguljaste oblike. Kolač je jako zahvalan i može dugo stajati u hladnjaku, ali je jako ukusan, pa najčešće ne potraje predugo.

Blagdanske kiflice od oraha

$
0
0

Za blagdane, na svakom stolu mora biti mjesta za fine, suhe keksiće, kao što su to kiflice. Smjesu za kiflice možemo obogatiti sa malo meda, cimeta, anisa ili nekom drugom aromom, koja nam se sviđa i kojom želimo iznenaditi naše goste. I ovo su malo drugačije kiflice.Kućnom miješalicom za kolače miješamo jaja i šećer, dok se ne zapjene. Brašno pomiješamo sa praškom za pecivo, dodamo orahe i čokoladu, te umiješamo u pjenastu smjesu šećera i jaja.Rukama oblikujemo kiflice, uvaljamo svaku u šećeri pečemo u pećnici 15-ak minuta, na 200 stupnjeva.

 

Kolač od čokolade i marelice

$
0
0

 

Kalup veličine 25x35 cm premažemo uljem i pospemo brašnom. Pripremimo šalicu od 2 dl, najbolje plastičnu od jogurta. Maslac umutimo sa šalicom šećera da postane pjenasto, pa dodamo jedno po jedno jaje. Na kraju dodajemo mlijeko, polako i pažljivo miješamo. U posebnoj posudi izmiješamo prosijano brašno, kakao i prašak za pecivo. To umiješamo u smjesu jaja i maslaca. Još dodamo dvije velike žlice džema od marelica. Kad se sve sjedini, stavljamo u zagrijanu pećnicu. Pazimo da se ne prepeče. Nakon što se ohladi, premažemo ga slojem džema, pa odložimo u hladnjak. Nakon što se skroz ohladi, premažemo čokoladom rastopljenom u slatkom vrhnju i maslacu. Ostavimo još sat vremena na hladnom, a zatim režemo na tanke pravokutnike i poslužimo. Kolač je fin i dosta sladak, a biskvit sočan i mekan.

 

 

Pureća prsa u umaku od šampinjona

$
0
0

Pureće meso odličan je izbor za brzu pripremu ručka. Termička obrada ne traje dugo, a meso je ukusno i lagano, osobito ako mu dodamo fini umak. Umak od šampinjona naš je izbor broj jedan. U tavu sa maslinovim uljem položimo tanko narezane komade puretine koje smo prethodno začinili solju i paprom. Par minuta na jednoj, par na drugoj strani i fileti su gotovi. Vadimo ih iz tave i odlažemo na tanjur. Zatim pirjamo sitno nasjeckani luk, kojemu dodajemo na ploške narezane šampinjone. Kada su šampinjoni skoro gotovi, zalijemo ih vrhnjem za kuhanje i uspemo malo bijelog vina. Začinimo peršinom i bosiljkom, pa vratimo već pečene filete puretine natrag u tavu sa umakom. Dvije do tri minute i naš ručak je gotov. Poslužimo odmah sa salatom od rukole.


Pureća prsa u umaku od šampinjona

$
0
0

Pureće meso odličan je izbor za brzu pripremu ručka. Termička obrada ne traje dugo, a meso je ukusno i lagano, osobito ako mu dodamo fini umak. Umak od šampinjona naš je izbor broj jedan. U tavu sa maslinovim uljem položimo tanko narezane komade puretine koje smo prethodno začinili solju i paprom. Par minuta na jednoj, par na drugoj strani i fileti su gotovi. Vadimo ih iz tave i odlažemo na tanjur. Zatim pirjamo sitno nasjeckani luk, kojemu dodajemo na ploške narezane šampinjone. Kada su šampinjoni skoro gotovi, zalijemo ih vrhnjem za kuhanje i uspemo malo bijelog vina. Začinimo peršinom i bosiljkom, pa vratimo već pečene filete puretine natrag u tavu sa umakom. Dvije do tri minute i naš ručak je gotov. Poslužimo odmah sa salatom od rukole ili  zelenom salatom.

Kozice na buzaru

$
0
0

Kozice dobro operemo i očistimo. U lonac ulijemo maslinovo ulje i kada se zagrije, po njemu posipamo krušne mrvice. Miješamo drvenom kuhačom da se ne zagore. Na krušne mrvice ulijemo koncentrat rajčice razrijeđen s vodom. Dobro izmiješamo, posolimo, i ako je gusto, dolijemo još vode. Sada dodajemo kozice, protisnuti češnjak i peršin. Miješamo, podlijemo bijelim vinom i kuhamo 20–ak minuta, uz češće miješanje. Ako je još uvijek gusto, dodamo vode, ako je rijetko – krušne mrvice. Posebno kuhamo tjesteninu kakvu želimo. Uz buzaru sa tjesteninom možemo poslužiti salatu od rikule.

Srcoliko jaje za Valentinovo

$
0
0

Jaja smo tvrdo skuhali, 12 minuta je dovoljno. Odmah smo ih ogulili i položili u kadice od tetrapaka. Po sredini smo utisnuli štapić za ražnjiće i krajeve povezali gumicama. Tako smo položili u hladnjak na 15-ak minuta da jaja poprime srcoliki oblik. Bitno je da štapić utisnemo dok je jaje još toplo, jer ga tada možemo oblikovati. Jaja smo prerezali i u presjeku se ukazalo srce.Poslužiti voljenoj osobi uz neke fine dodatke, te lijepe riječi ili ljubavne stihove i naravno puno ljubavi.

Brzi i jednostavni kolač od limuna i badema

$
0
0

U sezoni domaćih citrusa ovakav kolač je savršena poslastica. Savjet: Kad vam život da limune, napravite kolač!U većoj posudi izmiješamo brašno, prašak za pecivo i mljevene bademe. U drugoj jogurt, ulje, sol i limunovu koricu. Jaja miješamo električnom miješalicom sa šećerom, dok se smjesa ne zapjeni. To dodajemo u smjesu od suhih sastojaka, zajedno sa smjesom jogurta i limunove korice. Sve zajedno izradimo i ulijemo u kalup obložen papirom za pečenje. Kolač se peče 20-ak minuta na 180 stupnjeva. Kada je gotov i još topao, lagano ga prelijemo sirupom od limuna i šećera, kojega smo zakipili na vatri. Kolač se može jesti i topao, ali najfiniji je ohlađen u hladnjaku preko noći.

 

Vratina u umaku od rajčice i vina

$
0
0

Odreske vratine marinirati preko noći u marinadi od ulja, soli, papra, luka, češnjaka.Na zagrijanu tavu složiti odreske i pržiti ih desetak minuta. Zatim odreske zaliti razrijeđenim koncentratom rajčice ili pelatima iz konzerve. Nakon desetak minuta okrenuti meso i dodati pola čaše bijelog vina. Pokriti tavu i kuhati do pola sata. U međuvremenu dodati još pola čaše vina. Pošto je meso bilo u marinadi, nije ga potrebno dodatno soliti, niti dodavati još začina.

Viewing all 169 articles
Browse latest View live